Reklam Verebilirsiniz

Türk bilim insanları Antartika'ya gidiyor

Türk bilim insanları, çeşitli araştırmalar yapmak üzere Antartika kıtasına gidiyor.
Bu haber 2016-03-29 01:23:00 eklenmiş ve 251 kez görüntülenmiştir.

15 gün boyunca Antarktika kıtasında inceleme yapmak üzere üniversiteli bilim insanları, yarın kıtaya doğru yola çıkıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında, yarın Türkiye'de 14 kişilik araştırma ekibinin fizibilite çalışması için Antarktika'ya gideceği duyuruldu.

50 millik alanda araştırma

Toplantıda verilen bilgilere göre, İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi (PolReC), İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) oluşan ekip yarın yola çıkıyor.

Toplam 15 günlük bu bilimsel seferde, bilim insanları, Antarktika kıtasının 50 millik alanında araştırma yapmayı planlıyor.

Araştırma konuları

Verilen bilgiye göre, tıp doktorları, botanikçi, harita ve jeoloji mühendisleri ve deniz bilimleri uzmanlarından oluşan ekip 15 gün boyunca kıtada incelemelerde bulunacak.

İklim değişikliği, buzullar, yabancı türler, kirlenme, denizel biyoçeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri ve botanik konularında araştırma yapacak ekipte iki kadın akademisyen de yer alıyor.

Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile PolReC ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) arasında geçen yıl imzalanan anlaşmayla, beyaz kıtada uzun süreli işbirliğinin ilk adımları bu seferle başlayacak. Bu sefer aynı zamanda Türk üniversitelerinin kıtaya birlikte ilk seferi olma niteliği de taşıyor.

'Kıtaya yerleşmek istiyoruz'

Toplantıda yapılacak sefere ilişkin bilgi veren, sefer lideri Prof. Dr. Bayram Öztürk, kutup bölgeleri ile ilgili Türk akademisyenlerin çalışmalarının 1977’den beri sürdüğüne işaret ederek, "Uzun yıllardır planladığımız ortak çalışmalarımızın başlaması için bir mihenk taşı olan ilk seferimizin hazırlıklarını tamamladık. Ukrayna’dan değerli bilim insanlarıyla işbirliği içerisinde en az üç yıllık bir planlamayla yola çıkıyoruz" dedi.

Türkiye’nin Beyaz Kıtada çok önemli bilimsel katkılar sağlayacağını belirten Öztürk, devamındaki seferlerde daha uzun süreli çalışmalar yapıp kıtaya yerleşmek istediklerini söyledi.

Üst düzey destek

PolReC Müdürü ve sefer lider yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek ise şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kıta ile ilgili çalışmalar Türk bilim insanları tarafından uzun yıllardır sürdürülmektedir. Fakat Türkiye'nin ulusal olarak yaptığı üniversiteler arası ortak ilk çalışma bu olacaktır.

Güçlü bir bilimsel altyapıya sahip olmamıza rağmen, PolReC sayesinde üniversiteler ilk defa resmi olarak bir araya gelmiş bulunmaktadır. Bu güç birliğinin önümüzdeki yıllarda ülkemize büyük katkıları olacağına inanmaktayım.

Türkiye de bu ilk disiplinler arası bilim seferi ile uluslararası platformlarda görünürlüğünü artıracaktır. 2006 yılında kıtada Türk bayrağını dalgalandırmanın gururunu yaşamıştım, ama ulusal bir bilim seferiyle burada bulunmanın gururu paha biçilemez olacak."

Ekip üyeleri ayrıca, devletten üst düzey destek aldıklarının altını çizerek, siyasi iradenin yanlarında olduğunun bilgisini verdiler.


           
ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TEKNOLOJİ haberleri

Köşe Yazarları

Güncel Gazete Oku

En çok okunanlar

Hava Durumu
Namaz Vakitleri

Nöbetçi Eczaneler

E-Mail Bülten Kaydı
GHaber İnternet Gazetesi. Sitemizde Yayınlanan Haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Köşe Yazılarının Sorumluluğu Yazarlarına Aittir.